Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

18 Ağustos 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Kendi lokumunu kendin yap.

Bize sorarsanız hayatta lokum yemekten daha güzel tek bir şey olabilir.

Kendi lokumunu kendin yap.

Kendiniz için özel olarak üretilmiş bir lokum çeşidini yemek... Hatta daha da iyisi onu bizzat icat etmek. Bunu yapabilmek için eskiden ya padişah olmak gerekirmiş ya da lokum ustası.

Lokum bazı kaynaklara göre 18. yüzyılın sonlarına doğru sert şekerlerden bıkan Sultan 1. Abdülhamit'in yumuşak bir şekerleme istemesi üzerine açılan bir müsabaka sonucu icat edilmiş. Zaman içinde pek çok mucit daha çıkmış, lokuma miskten güle pek çok aroma, fıstıktan cevize pek çok kuruyemiş katılmış. Lokum çeşitlerinin sayısı arttıkça artmış.

Neyse ki, lokuma yeni çeşitler ekleyen bu isimsiz kahramanlar arasına katılmak bugün o kadar da zor değil. Hatta bunun için özel bir ustalık edinmek bile gerekmiyor. Sadece damak zevkine sahip olmanız yeterli. Tek yapmanız gereken lokum ustamızın karşısına geçmek. İçine katacağınız malzemeyi seçerek, lokumu gözünüzün önünde ustasına yaptırmak... 

Giyimden meşrubata, pek çok ürünün kişiselleştirilmeye başladığı günümüzde bile, dostlarınıza kendi adınızı verdiğiniz, başka hiçbir yerde bulunmayan bir lokum çeşidini ikram etmek insana bambaşka bir keyif veriyor. Kişiye özel lokum, Sahi'nin lezzet dünyamıza getirdiği önemli kazanımlardan biri olmaya aday.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?