Anasayfa > Şehir Hatları > Mimari

Mimari

3 Ağustos 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Kılıç Ali Paşa Hamamı bir başkadır

Kaptan-ı Derya derler ona...

Kılıç Ali Paşa Hamamı bir başkadır

Osmanlı donanmasının önemli komutanlarından biri olmuş, Barbaros Hayrettin Paşa’nın biricik öğrencisi Kılıç Ali Paşa. İtalyan asıllı, asıl adı Giovanni Dionigi Galeni... Seferden sefere bir ömür geçirdiğinden evli de olsa hiç çocuğu olmamış Ali Paşa’nın. Ama adına yaptırdığı cami ve bir de hamamı var. 

Hamamın özelliği, ışığı geçiren geniş ve görkemli kubbesi. Ona bir bakışta Mimar Sinan eseri diyebilirsiniz. Türkiye’nin ikinci en büyük hamam kubbesine sahip. (İlki yine Mimar Sinan’ın yaptığı Edirne’deki Sokullu Hamamı)

2012 yılına kadar harap durumda olan hamam, başarılı bir renovasyonla yeniden hizmete açıldı. Renovasyon ve restorasyon çalışmaları yapım aşamasında da orijinalliğine sadık kalınarak işlendi. Örneğin; kubbelerdeki fil gözü camlar özel yöntemlerle üflenerek yapılmış. Aslı bilinmeyen detaylar ise eskiyle yarışmayan bir estetikle, yalın ve çağdaş fonksiyonlarla yeniden tasarlanmış. 

İstanbul’un çok çeşitli yerlerinde faaliyeti hiç durmayan tarihi hamamlar var, Kılıç Ali Paşa Hamam’ı da o kervana uzun bir bekleme süresinden sonra katıldı. 

* Osman Necmi Gürmen'in Kılıç Ali Paşa'nın hayatını anlattığı kitap Mühtedi'den alıntılanmıştır. 

Bu yazıyı okuyanlar bunları aldı...

İstanbul Hamam Seti İstanbul Hamam Seti 200,00 TL

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?