Anasayfa > Şehir Hatları > Zanaat

Zanaat

3 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Tokmak

Kutnu olsun!

Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım, Cemil İpekçi’nin Azra Akın için diktiği Dünya Güzellik Yarışması'ndaki elbisenin pazen kumaşı olmasını çoğumuz yadırgadı.

Kutnu olsun!

Neden daha Avrupai bir tasarım ve kumaş seçilmedi ki diye düşündük. Elimizdekini hakir görmek bize çok eskiden yadigar çünkü. Batı hayranlığı da değil bu, sevmiyoruz kendimizi, rengimizi, kumaşımızı, desenlerimizi! Ünlü moda dergilerinde doğuya özgü etnik desenli kıyafetler görülmeye başladığından beri de bir hoşumuza gider oldu, gurur geri döndü!

Ben şahsen İstanbul’da yaşayan biri olarak, doğudaki illeri gezdiğimde sadece oraya özgü yemeklerin hepsini tatmaya çalışıp, mide fesadı geçirmekte ustayım. Kültürel gezi olarak da müze ve tarihi binaların fotoğrafını çekip dönüyorum, yani dönüyordum! Gaziantep’in kutnu kumaşıyla tanışınca her şey değişti. Anladım ki insanın önce gözü doyacak. Allah’ım o renkler, desenler, kumaşa dokunduğunuz anda hissettiğiniz ipek yumuşaklığı... Alice Harikalar Diyarında gibi kumaşların arasında ellerimi açıp dokuna dokuna geziyordum, taa ki satışçı amca “ablacım elindeki dondurmayı bırak istersen” diyene kadar. Evet, bir yandan yemeye devam ediyordum. Ben ne bileyim bu muhteşem dokumanın sadece orada üretildiğini ve hatta üreten sadece birkaç kişi kaldığını. Daha dünyada basma sanatı yokken, suni ipeğin çeşitli boyalara defalarca batırılarak kendine has renk ve motifler çıkarıldığı bir kumaş türüymüş kutnu! Ben ne kadar yeni tanıştıysam o bayağı eskiymiş, hatta o kadar eski ki 16. yüzyılda padişahlar tarafından özellikle bu kumaştan elbiseler istenirmiş. Alımlı ve gösterişli görünmek isteyenlerin rüyalarını süslermiş de cahilliğimizden bilememişiz. Övülmeyi bu kadar hak edip, bu kadar hakkı yenen daha nelerimiz var acaba diye düşünüyor insan. 

Bize özgü, bir hikayesi olan materyaller bulduğumda kaçırmamaya yemin ettim. Niş ürün meraklısı varsa aranızda, bulduğunuz yerde bu kumaşa bir dokunun derim. Bana nefes alan bir şeyleri sevme imkanı da verdiler, ben gene kutnuyu sevdim!

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?