Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

7 Haziran 2014  |  2 yorum  |  Zeynep Tokmak

Latilokum!

Şu an çok saçma bir toplantıdasınız ve karşınızda abuk subuk grafiklerle asla sizi alakadar etmeyen paralar için çırpınan müdürünüz mü var?

Latilokum!

Bırakın konuşsun, siz dünyadaki tüm para sorunlarına ve açlığa çare bulmak üzereymişsiniz gibi laptopunuza gömülün ve bu yazıyı okumaya devam edin! Rapor mu ne raporu? Hadi hep beraber hayal kuracağız! O henüz bedava!

Gözleri kapatıyoruz (siz yazıyı okuduktan sonra yapın ama) közde pişirilmiş, taze Türk kahvesi kokusunu burnumuzda hissetmeye başlıyoruz, yanında tercihen bir kaşık damla sakızı sallandırılmış soğuk su hazır! Kahve tabağının yanında ise (burası tamamen zevke göre) iki parça lokum var. Ben kaymaklı lokum için adam tartaklarım. Sizin hayalinizde; fıstıklı, fındıklı, güllü, çifte kavrulmuş artık ne seviyorsanız o olsun, atış serbest. Bir yudum kahveden alıyorsunuz, bir yudum sudan bir ısırık lokumdan... (Toplantıya geri dönebilirsiniz.)

Bakın gerçekten demagoji yapmıyorum ama çok şanslı değil miyiz bu topraklarda doğduğumuz için? En lezzetli şeyleri biz bulmuşuz işte! Bir iddiaya göre, sert şekerlerden sıkılan 1. Abdülhamit'in “tiz bana yumuşak şekerleme yapın” buyruğuyla birlikte kellesi vücuduna birleşik dursun isteyen Muhittin Hacı Bekir, lokumu buluyor. O kadar çok tutuluyor ki İngiliz gezginler tarafından yurt dışına götürülüyor. Adı da oluyor Turkish Delight! Sonrası çılgınlık, sonrası hezeyan. Günümüze kadar ne çeşitleri yapılıyor, içinde kaymak olan için küçük çaplı soygun yapılmaz mı? Beğendiğimiz insanlar için bile “lokum gibi” tanımını kullanıyoruz, hiç “şöbiyet gibi kız valla” diyeni duydunuz mu? 

Ben kahve yapmaya gidiyorum!

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Songül Ağal
Yazan: Songül Ağal   31.7.2014 16:47:04 - 16:47:03Ahh duygularımıza tercüman olmuşsunuz, biz de toplantılardan çok sıkıldık, kahve aramızda sizi anacağız. Sevgiler
ERCAN KANİ
Yazan: ERCAN KANİ   12.8.2014 14:11:37 - 14:11:36HER KAHVE BİR LOKUM , HER LOKUM BİR KAHVE HERGÜN 13.15 KAHVEM GELİR YAZILARINIZI OKURUM KEYİFLE SAYGILAR....

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?