Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

25 Eylül 2014  |  0 yorum  |  Sahi

Lokum dolu mendiller

Bayram sabahları çocukların kapı kapı dolaşıp şeker ve harçlık istemesi, İstanbul'da eskiden beri devam eden bir adet.

Lokum dolu mendiller

Ama çocuklara verilen içine lokum doldurulmuş bembeyaz tiril tiril mendiller, ahşap konaklarla birlikte tarihin derinliklerine gömüldü sanki.

“Üsküdar'a giderken bir mendil buldum, mendilin içine lokum doldurdum” sözleriyle Katibim türküsü de olmasa, belki hep birlikte unutacaktık bu adeti. Neyse ki caz müziğinin efsanevi seslerinden Eartha Kitt 1953'te bu türküyü Uska Dara adıyla Türkçe sözlerle yorumladı da, bu adet de dünyanın ortak belleğindeki yerini aldı.

Benzerlerinin geçmişi çok daha eskilere gitse de, bugünkü bildiğimiz anlamda lokumun 18'inci yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'da yapıldığını ve İstanbul'a gelip giden Batılılar tarafından dünyaya tanıtıldığını söyleyebiliriz. Osmanlı döneminde en değerli lokumlar miskli lokum ve Antep fıstıklı lokummuş. Antep fıstıklı lokum bugün de hala bir numara, ama miskli lokumun adını da tadını da hatırlayan kalmadı. 

Bu son derece normal, çünkü misk Himalayalar'da yaşayan köpek boyutlarında küçük bir geyik türünün erkeğinin karnının alt tarafında bulunan bir salgı bezinden elde ediliyor. Kokusu bebek kokusunu andıran, topraksı, odunsu ve biraz da hayvansı bir koku olarak tarif ediliyor. Parfüm sanayii için çok değerli olan bu maddenin bir kilosu 45.000 dolar. Ancak bir kilo misk için 30-40 geyiğin avlandığını ve bu türün soyunun tükenme tehlikesi altında olduğunu düşündüğümüzde miskli lokumun tarihin derinliklerinde kalmasının dünya için en iyisi olduğu gerçeği çıkıyor ortaya.

Miskli lokum tarihe karışsa da, günümüzün yeni icat edilmiş enfes lokumları var. Bunların en başında çikolata kaplı Antep fıstıklı lokum geliyor ki, iddia ediyoruz Osmanlı döneminde olsaydı, miskli lokumun yüzüne kimse bakmazdı.

Lokum dolu mendilden nerelere geldik... Bu bayram kapınızı çalan çocukları şaşırtmaya, onlara lokum dolu mendiller vermeye ne dersiniz? Beyaz mendil bulamazsanız, eski bir beyaz keten masaörtüsünden 30 santime 30 santim kareler kesip kenarlarını bastırarak kendi mendillerinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Lokum da kolay. Sahi'nin doğal malzemelerle üretilen lokumları hala o eski lokumların tadında. Sadece miskli yok ve asla da olmayacak.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?