Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

20 Temmuz 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Meğer sardunyanın kaşına gözüne âşık olmamışız

Ev ararken bazılarımızın olmazsa olmaz şartı vardır; evin, bir iskemle bile olsa sığacak balkonu olması şarttır. İnsan nefes almak istemez mi canım. Biz İnsanoğlu sonradan ‘modern’ takısı aldık ama doğanın içinde olma, toprağa basma, gökyüzünü görme ihtiyacımız ezelden beri hep var.

Meğer sardunyanın kaşına gözüne âşık olmamışız

Güneş enerjisiyle çalışıyoruz malum, sonra mehtapla romantikleşiyoruz, yıldız sayıyoruz, yağmurun sesiyle dinginleşiyoruz, kar yağışına mucize gibi bakabiliyoruz. Eh Türk insanı açık bir yer buldu mu hemen Türk kahvesini kaynatır yanında da sigarasını tellendirir. Akşama doğru güneş batarken kavun, karpuz da dilimlenmeye başlar. Kısacası balkon bizim asıl yaşam alanımızdır.  

Sardunya çiçekleri her pencere önü ve balkonun süsüdür. Değişmez kural. İstanbul’un da vazgeçilmez çiçeklerinden... Ben işin ucunda romantik bir şeyler ararken Moda’da sardunyası bol bahçesini sulayan teyzeden öğrendim ki sardunya çiçeği böcekleri kaçırıyormuş. Nasıl olur falan derken iş icabı konuyu bilimsel açıdan incelemeye aldım, öğrendim ki teyze haklı olay romantik falan değil. 

Bilimsel olarak adı pelargonium (biliyorum unutacaksınız, ben unuttum bile) olan sardunyanın yaptaklarında ve sapında ‘geraniol’ adında aromatik, limon esansına benzeyen bir madde varmış. Bu madde sinekleri ve böcekleri zinhar yanına yaklaştırmıyormuş. Böyle de şeyler var doğada, balkon şart! 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?