Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

6 Temmuz 2014  |  1 yorum  |  Zeynep Bakır

Muzip yazarın şakası: Kartpostal.

Hayatımıza anlam ya da güzellik katan her şeyin amaca yönelik bir çalışmanın sonucu olduğunu düşünürüz.

Muzip yazarın şakası: Kartpostal.

Yerçekiminin Newton'ın hayaline düşmesi, altına oturduğu ağacın tepesinden kafasına bir elma düşmesi sayesindedir. Şaka gibi! 

Kartpostalsa şaka gibi bir tesadüfün neticesi olarak değil, düpedüz bir şakanın sonucu olarak girmiştir insanoğlunun hayatına. Çılgınlıkları ve alaylarıyla ünlü İngiliz şarkı yazarı Theodore Edward Hook'un editörü olduğu John Bull gazetesinin postacılarına yaptığı bir şakanın sonucunda, 1840 yılında. 

Londralı yazar canının sıkıldığı zamanlarda kartların üzerine ofisinde çalışan postacıların resimlerini çizer ve şaka olsun diye kendi adreslerine postalarmış. 

174 yıldır hayatımızda olan kartpostallar ilk gönderildiği günden bu yana büyük değişiklikler geçirdi elbette. Matbaa baskısından üç boyutlusuna ve günümüzün dijital kartpostallarına kadar küçük bir şakanın uzun yolculuğu bu. 

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Tunç Gan Osmanoğlu
Yazan: Tunç Gan Osmanoğlu   31.07.2014 22:38:11 - 22:38:11Hook un kendine özgü pullarda tasarladığını okumuştum. Tebessümlere vesile olan şakaların, kimbilir daha bilmediğimiz kaç icadı olmuştur..

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?