Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

3 Ocak 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Nerede o eski dolmuşlar?

Ekonomik krizler, beraberinde çözüm stratejilerini de getirir. 1929 yılında ekonomik kriz yaşanmasa belki dolmuş gibi bir toplu taşıma aracının ortaya çıkışı çok daha ilerilere kalacaktı.

Nerede o eski dolmuşlar?

Artık özel araçlar, daha az kullanılmaya başlayınca bir yol bulunur. Aynı yöne giden birkaç kişi tek ve sabit bir ücretle o yöne götürülmesi, dolmuşların da ortaya çıkışını sağlar. 

Şimdilerde klasik anlamda dolmuş kullanıldığı gibi, bazı noktalarda taksiciler de o günkü taşıma yükünü dolmuş gibi kullanıyor. 

Bir durakta beklerken yanaşmış bir taksinin şoförü, “Kadıköy'e iki kişi, üç kişi” diye bağırıyorsa, bilin ki sizden önce binmiş biri dolmuş teklifini yapmıştır.

İşte tüm tarih, bu mantığa dayanıyor.                        

Eski dolmuşlarda, Nişantaşı Eminönü hattı, Şişli Pangaltı, Fatih Beyazıt ve Sirkeci Karaköy hatları bulunuyordu. Dört yolcunun binebildiği dolmuşlara Ford'ların, Fiat'ların, Plymouth'ların ortasına bir sıra daha ekletip yedi kişilik dolmuş olması da yine bu gelişmelerden. 

Hatta bugünkü dolmuşların atası olmuşlar.

Tabii bir süre belediye tarafından görmezden gelinmişler ama sonra toplu taşıma sisteminin bir parçası haline geldiğini gören belediye, 1954 yılında ilk resmi tarifeyi ilan etmiş.

Çoğu 50'li ve 60'lı yılların Amerikan ve Avrupa otomobillerinden oluşan dolmuşlar, artık yerini bugünkü haline bıraktı. 

Yine aynı mantıkla işliyor dolmuşlar. Ama artık görünümleri hiç de nostaljik değil. 

Bu nostaljiyi özleyenlerin de sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?