Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

23 Ağustos 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Osmanlı Tuğrası ve içinde gizli şefkat nişanı

Osmanlı İmparatorluğu’nun arması Osmanlı’ya verilen ilginç bir hediye olarak tarih sayfalarına geçer.

Osmanlı Tuğrası ve içinde gizli şefkat nişanı

19’uncu yüzyıl. Tahtta Sultan Abdülmecid oturuyor. Fransa o dönem Osmanlı'ya Legion nişanı veriyor. İngiltere, Osmanlı’yla yakın ilişkiler kurmak için Fransa’nın nişanından sonra 1856’da Dizbağı Nişanı’nı Abdülmecid’e sunar. Ancak bu nişanın geleneğinde nişanı alan kişi ya da hükümdarın arması Londra Windsor Sarayı’nda bulunan Saint George Kilisesi’ne asılmak zorundadır. Osmanlı Padişahı’nın böyle bir arması olmadığından Kraliçe Victoria, Prens Charles Young ismindeki arma uzmanına Osmanlı için bir arma tasarlamasını ister. Prens Young yanında bir tercümanla Karaköy’e gelir, Topkapı Sarayı’nda kalır ve araştırmalara başlar. İçinde 30 öğe barındıran Osmanlı armasının hazırlanması bir yılı alır. 

Osmanlı arması bir güneş etrafında dizilmiş simgelerden oluşur. Armanın en altında dört adet farklı nişan asılıdır. Bunlardan en soldakininde ilginç bir detay gizlidir. O nişan Osmanlı İmparatorluğu boyunca savaşta ya da doğal felaketlerde yardıma koşan kadınlara verilen Şefkat Nişanı’dır.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?