Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

5 Eylül 2014  |  3 yorum  |  Zuhal Aytolun

Pedala kuvvet!

Eylül ayı, o güzel yüzünü gösterdi göstereli trafikte daha fazla bisikletli görür olduk. Havanın hafif serinlemesi, yazın güzel izlerini taşırken sonbaharı müjdelemesi bisikletlileri daha da hareketlendirdi.

Pedala kuvvet!

Gerçi bisiklet kullanımının her geçen yıl arttığı rakamlarla sabit. Hem bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla, 100 milyar dolarlık bir tasarruf elde edileceğini biliyor muydunuz? 

Yakıt tüketiminin azalması, kentteki hava kalitesinin iyileşmesi ve sağlıklı bir yaşam için bisikletin önemi büyük. Ayrıca bisikletim yok diye üzülmeyin. Her şeyin mülkümüz olmasına gerek yok. Paylaşarak da kullanabiliriz bazı şeyleri. Örneğin bisiklet kullanmayı seviyorsanız ve henüz sahibi değilseniz, kiralama yolunu tercih edin. Bunun için pek fazla alternatif mevcut. Bunlardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin alternatif ulaşım olarak hizmet veren ve bisiklet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran “İsbike” uygulaması. Diğer yandan bir çok semtte bisiklet kiralayan yerler bulunuyor. 

Geçerli bir nedenimiz var: Sağlık, çevre ve kentlilik bilinci... 

Bahanemiz yok: Bisiklet sahibi değilsek kiralıyoruz.  

Şimdi pedala basma zamanı: Rotayı belirleyelim.

İstanbul, bisikletseverler için güzel bir zemin yaratıyor. Kadıköy Kartal hattını tercih ederseniz, pişman olmazsınız. Rahat ve güvenli bir bisiklet yolu olarak size çok keyif verecektir. 

Gerçi “ben karşının bisikletseveriyim” derseniz de, Beşiktaş Sarıyer hattıyla boğaza kıyıdan yol alabilirsiniz. Yer yer boğazdan ayrılıp, yalıların önünden geçiyor; yer yer sahil şeridinden gidiyorsunuz. Arada bir denizi yitiriyor sonra tekrar buluyorsunuz ama olsun. Bu temiz hava, vücuttaki sağlıklı dolaşım, yüzünüze vuran hafif rüzgar hiçbir şeye değişilmez.     

Yine Sirkeci Bakırköy hattı da tercihler arasına alınabilir. Açık ve güzel havalar için idealdir. İsterseniz yolu Florya'ya da uzatabilirsiniz. 

Koşulları biraz daha zorlaştırmayı isterseniz, o da mümkün. Size Adalar'ı öneririz. Evet yer yer yokuş tırmanmanız gerekecek, ve evet gerçekten belki de bisikletten inip belli bir bölümü sürükleyeceksiniz. Ama olsun. Önemli olan niyet. Adalar'a gidip bisiklete binmeyen yoktur herhalde. Siz bu kez varın Büyükada büyük turu değil Heybeliada'yı bisikletle turlamayı tercih edin. Çok farklı bir tat alacağınız kesin. 

Zorluk deyince, bir de muhteşem parkuruyla Belgrad ormanı düşüyor akla. Deneyimlenmesi şiddetle tavsiye olunur. 

Eylül ayının İstanbul'u sizi bekliyor.

Haydi şimdi vurun pedala.

Bu yazı hakkında toplam 3 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Sedat Yaşayan
Yazan: Sedat Yaşayan   6.9.2014 09:04:38 - 09:04:38sabah sabah ilaç gibi geldi... hemen yolllara düşmeli, düşerken de biraz kafa yormalı bu yazılanlara... teşekkürler
Zeynep Kırali
Yazan: Zeynep Kırali   7.9.2014 11:12:38 - 11:12:38bugün de tam bisiklet havası, haydi pedala kuvvet o zaman!
Gamze Solmaz
Yazan: Gamze Solmaz   12.9.2014 10:18:44 - 10:18:44Her sene mutlaka bisiklet alacağım diyip bir türlü alamamak. İş güç bahanesini bir süreliğine kenara bırakıp atlasak ya bisikletlere ne güzel olur..

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?