Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

21 Ağustos 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Sabancı Müzesi'nde Hat Sergisi

Şöyle kaligrafları dolaşıp da kendine güzel bir tanesini beğenip duvarına ya da masanın üstüne koydun muydu, karşısında da kahveni höpürdetirken alır seni bir merak.

Sabancı Müzesi'nde Hat Sergisi

“Şöyle gitsem de geçmişten bugüne şu hat sanatını doyasıya bir incelesem.” Ne varmış, kimler yapmış, en ünlü isimleri kimlermiş filan. Sonra da hemen aklından “Aman zaten en iyilerini toplayıp yurtdışına götürüp müzelerine koymuşlardır” diye getirme. Dur bi dinle! Var hem de burnunun dibi; Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

Dur dur telaş etme, alel acele üzerini giyinip kapıya seyirtme. “Serginin tarihini kaçırırım da göremem” diye kendini dertlere gark etme. Telaşa mahal yok. Hat sanatı Sabancı Müzesi'nin daimi sergileri arasında.

“Aman sıkıcıdır şimdi o camekanları seyret dur” deme. Çağdaş Müzecilik anlayışı ile düzenlemiş adamlar. Koleksiyonların ve arşivin dijital ortama aktarıldığı yeni teknolojik düzenlemeyle, Türk ve İslam sanatının nadir elyazması kitaplarını sayfa sayfa incelenebiliyorsun. Sergi salonlarında augmented reality (artırılmış gerçeklik) tekniğiyle hazırlanan animasyonları verilen iPad’ler aracılığıyla izleyerek farklı bir sunumu deneyimleyebiliyorsun. Kuran-ı Kerim nüshaları, nadir elyazması kitaplar, kıta ve murakkalar, levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar ile hattatların yazı yazmada kullandığı araçlar da cabası. Eserlerin yaratılma sürecini anlatan filmi de izle çıkmadan ki, tadına doyum olmasın!

www.sakipsabancimuzesi.org

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?