Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

18 Eylül 2014  |  2 yorum  |  Zeynep Tokmak

Sahi, sizin şarj noktanız neresi?

Bir şehir nasıl aynı anda iki farklı ucu yaşatabilir?

Sahi, sizin şarj noktanız neresi?

Bir şehir nasıl hem zincirinden boşanmışçasına kaçma isteği yaratıp hem de anne kucağına yatmak gibi hissettirebilir? Bir şehir nasıl bu kadar sevilip nasıl bu kadar kendinden nefret ettirebilir?

Bazı çizgi filmlerde, sihirli bir ayna yardımıyla dünyalar iyisi kahramanın tam tersi olan şeytani ikizini yaratmaca diye bir olgu vardı. Ağız tadıyla dünyayı kurtaramazdı kahramancık. Hep kötü ikizi kendi yerine geçip insanları kandırmaya çalışırdı, terbiyesiz. İstanbul tam da böyle. Bir noktadan bakınca huzurun kelime anlamı, bir noktadan bakınca kaos kelimesi şehir merkezinden çıkıvermiş. 

Karaköy’e bırakın mesela beni, sıcak bir bardak çay, çıtır bir kurabiye veya tatlı koyun yanıma, kulaklığımdan beynime yayılan anlamlı melodiler... Bir hafta sonra gelip aynı pozisyondan vinçle kaldırırsınız beni, o kadar kıpırdamam ki kas kaybederim oturduğum yerde. Huzur bulmak için tapınaklara kapanmaya, dağlara çıkmaya da ihtiyacımız yok, çevreye şöyle bir alıcı gözüyle baksak, şarj köşeleri buluruz kendimize. Evet insanlar da şarj olur tabii ki, yaşadığın şehrin belirli köşelerinde vardır bu dolum noktası, gidersin, kendini oraya bırakırsın şarj olur ve dönersin. 

Bir de kötü ikizi vardır bu tür yerlerin, sende olan enerjiyi de nasıl bitiriversem diye çalışan yerler. Mecidiyeköy meydan cehennem simülasyonu gibi değil mi bak Allah aşkına? Ne zaman o asla ışık dinlemeyen trafiğinin ortasında kalsam “Yangın vaaaar!” diye bağırmak istiyorum. Şimdi adını vermek istemediğim bir kaç semt daha var böyle, onlar kendilerini biliyorlar! Enerjinizi sizden almak için uğraşan her neyse ondan uzak durun derim. Bu bir insan da olabilir, bir müzik de bir semt de! Kendi huzurumuzu kendimiz buluruz illa ki bir köşesinde bu şehrin. Sahi? Sizin şarj noktanız neresi?

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Nilay Zeynep Kutlu
Yazan: Nilay Zeynep Kutlu   19.9.2014 21:40:58 - 21:40:58Bildiğin kara sevda bizimkisi:)
Ali Alpay Karagöz
Yazan: Ali Alpay Karagöz   23.9.2014 12:11:28 - 12:11:27Bizim şarj noktamız artık Sahi!;)

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?