Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

25 Eylül 2014  |  0 yorum  |  Sahi

Sahi Spesiyal Çikolata bayramı görür mü?

Çikolata inkar edilemez bir bayram geleneğimiz.

Sahi Spesiyal Çikolata bayramı görür mü?

Ülkemizdeki geçmişi çok eskiye gitmese de, Türkiye'de üretilmeye başlanalı yüz yıl bile olmamış olsa da böyle bu...

Yaşı müsait olanlar hatırlar, bayram çikolatası eve girdiğinde efsanevi bir çikolata avı başlardı eskiden. Büyükler, özellikle de evin annesi, çikolatayı bayram sabahına kadar çocuklardan uzak tutmayı görev bilirdi. Üç oda bir salon evlerde öyle bir saklarlardı ki o kutuları, çocuklar çikolata peşinde günlerce evi dört döner yine de bulamazdı. Her bayram sabahı bambaşka, umulmadık bir yerden çıkardı o kutular. Sonra da o kutunun bayramın son günü akşamına dek dolu kalmasını sağlama mücadelesi başlardı.

O zamanlar çikolata öyle canı isteyenin süpermarketten envai çeşidini alabileceği bir şey değildi. Süpermarket de yoktu ki zaten. Bakkal Amca'da da gofret bulabilirsen ne mutlu sana. Çikolata bayramdan bayrama alınırsa alınır, çikolata getiren misafir, çocukların gözünde bir anda en sevilen amca, teyze statüsüne tırmanırdı.

Bu bayram bizi en çok heyecanlandıran, yıllar sonra ilk defa bu çikolata avlarını yeniden yaşama ihtimalimizin belirmiş olması. Bugünün çocukları çikolataya doymuş bir kuşak. Çikolataya ne kadar doyulabilirse tabii... Ancak aralarında geçen bayram Sahi'nin Spesiyal çikolatalarını tatma fırsatını bulanlar oldu. Ve onlar artık çikolatada bambaşka bir lezzetin de var olabileceğini biliyorlar. Süpermarketlerden alamayacakları bir lezzetin... 

Ganajın, giandujanın tadını almış bu çocuklar eve Sahi Spesiyal Çikolata gelirse ne yaparlar dersiniz? Bayram sabahını beklerler mi? Göreceğiz. Biz anneleri şimdiden uyaralım da...

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?