Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

28 Eylül 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Şehirde tarımın adı: Kent bahçeleri

Düşünsenize Orta Amerika’dan muz, Afrika’dan elma ithal ettiğimiz Türkiye’de bireysel mücadele için balkon ve bahçelerinizi tarım alanına dönüştürmek yapılabilecek en güzel eylem değil mi?

Şehirde tarımın adı: Kent bahçeleri

Yeryüzü Derneği’nin 3 yıldır sürdürdüğü Kent Bahçeleri projesi hızla büyüyor. Siz de buna katılmak isterseniz ihtiyacınız olan; bir bahçe ya da yeteri kadar büyük balkon, kirlenmemiş gıda tüketme ihtiyacı, tasarrruf bilinci ve ekolojik dengeye katkı isteği. Gerisi kendiliğinden geliyor. 

Her yıl nisan ayında yapılan duyurularla kent bahçesi kurmak isteyenler form dolduruyor ve ne ekip biçmek istediklerini anlatıyorlar. Ardından istenen tohum ve fideler hergün bir semtte toplanarak istenen kişilere dağıtılıyor ve bahçe ya da balkonunda nasıl tarım yapılacağına dair eğitim veriliyor. (Bu olan bitenin hiçbiri ücretli değil) Tarım hakkında öğrenmek istediğin her şeyi o gün orada öğreniyorsun. Kalanını güneş, su ve toprak hallediyor. 

Bu yıl mayıs ayında eğitimler verildi, kent bahçesi oluşturmak isteyenler başladılar. Sizde bu yeşil halkanın içinde olmak istiyorsanız ajandanıza not edin “bir sonraki yıl Nisan ayında Yeryüzü Derneği’nin internet sitesine bakacağım.” Balkon bahçeciliği hakkında daha detaylı bilgi almak ve etkinliklere katılabilmek için Facebook’ta Slow Food Türkiye Balkon Bahçeleri isimli bir grup var ‘beğen’i tıklayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?