Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

19 Kasım 2014  |  2 yorum  |  Zuhal Aytolun

Şehrin arka sokaklarına buyrun...

Gazeteci, yazar Ahmet Sami Özbudak için İstanbul yaşadığı şehirden çok öte, ruhunu hissedebildiği, sokaklarını arşınladığı, yalnızca bakmadığı gördüğü; hayatına bir karakter olarak kattığı bir yer... Bu anlamda üretimlerine de çoğu zaman baş kahraman olarak yansıyor. İlk kitabı Masturi Kabare de böyle bir birikimin ürünü aslında. 

Şehrin arka sokaklarına buyrun...

Kitaptaki karakterler, şehirde gördüğümüz, bazen göremediğimiz yüzler... Onların hayatları, hayatlarına yansıyanlar ve bu yansımaların hikayeleri... 

Kent insanının dünyasına giren Özbudak, okuyanın bilinçaltını kaşımayı da çok iyi başarıyor. Koşuşturma, yaşam telaşı, şehrin kaosu derken, ıskaladığımız şeyleri tek tek sorgulamaya açıyor. Kaçış yok, bu şehir bizim. Görünen parlak ışıklarıyla, tutkulu insanları, yorgun yüzü, arka sokaklarıyla... 

Ana kahramanları Aziz, Eren ve Ceylan'ın hikayesini okurken yaptığınız sorgulamaların ufkunuzu açacağı kesin. Yaşadığınız şehirde köşe başındaki çiçekçi, her gün selam verdiğiniz simitçi, müdavimi olduğunuz balık ekmekçi, sıklıkla alışveriş yaptığınız market çalışanı... Böylesine uzatabileceğimiz listede hayatımızda sık sık çarpıştığımız insanları görmeyi, anlamayı, düşünmeyi hatırlatıyor. “Bu karakterler hayatın içinde, her an bizimle. Bu da yıllar yılı gece hayatı ve gündelik şehir yaşamında insanlarda gözlemlediklerimden ortaya çıktı” diyor Özbudak.

Çünkü hayatta “öteki” diye bir şey yok. “Öteki” dediklerimiz, kendi içimizde yarattığımız büyük bir haksızlık balonu. Ne bu şehrin ne de birlikte yaşadığımız insanların ötekisi yok. 

    İstanbul'un ötesi yok. 

    Şehir, her şeyiyle önümüzde duruyor. 

    Yaşamasını, yaşatmasını bilmek gerek.

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Nilsu Atakan
Yazan: Nilsu Atakan   22.11.2014 13:07:13 - 13:07:13kitabı okumuştum, güzel ve incelikle yazılmış bir hikaye... Sahi'ciydi!
Nejat Altınel
Yazan: Nejat Altınel   18.2.2015 08:38:03 - 08:38:03Cezmi Ersöz'ün Son Yüzler kitabına benziyor sanırım hoşuma gitmişti

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?