Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

23 Ağustos 2014  |  2 yorum  |  Erk Acarer

Simit saraydan çıktı!

Simidin rahatlıkla bize özgü bir fast food geleneği oluşturduğunu söyleyebiliriz. 

Simit saraydan çıktı!

Yakın zamanın icadı “simit sarayları”na bakıp ortada çelişkili bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. 

Gerçekten de yoksulun baş tacı simidin, sarayla birlikte anılması dikkate değer bir çelişki gibi görünür. 

Ne var ki saray ve simit birbiriyle tamamen ilişkilidir. Çünkü simit ilk olarak, Kanuni Sultan Süleyman zamanında sarayda yapılır. Üstelik bir paşa tarafından… 

Muhteşem Süleyman’ın vezirlerinden Şemsi Paşa, devlet işlerinden bunaldığından mıdır yoksa boğazına düşkün ve semiz biri olduğundan mıdır bilinmez, kollarını sıvayıp hamurun başına çöker. Onu, bir oklava yardımıyla açıp üzerine susam döktükten sonra, yuvarlak bir halka haline getirip ateşe verir. 

Simit bu tarihten itibaren, saray sofrasının vazgeçilmez tadı olacaktır. 

Tam otuz yıl boyunca saray yiyeceği olarak baş tacı edilen simit, daha sonra konaklara ve zengin sofralarına dâhil olur. Simit yaklaşık iki asır sonra sokağa yayılıp halkın arasına karışır.

Huysuz tabiatıyla dikkat çeken simidin mucidi Şemsi Paşa’yla devrin büyük sadrazamı Sokollu Mehmet arasında büyük bir husumet olduğundan söz edilmektedir. 

Şemsi Paşa, günün birinde sadrazama, “Senin külliyene kuşlar pislemiş” diye takılır. Sadrazamın sinirden beti benzi atsa da paşaya, “Gökyüzüne açık olan her mekân kuşlardan nasibini alır” diye cevap vermekle yetinir. Sokollu’yla rekabetten beslenen paşa, çok geçmeden kendi adına bir cami yaptırmayı planlar. Koca Sinan’ın kapısını çalıp ondan, kuşların hiç konmadığı bir yerde cami yapmasını ister. 

Mimar Sinan, bu tuhaf istek karşısında şaşırsa da araştırmalara başlar. 

Sonuç olarak, Üsküdar’da derya kıyısında, kuzey ve batı rüzgârları kesiştiği için kuşların hiç uğramadığı bir yer bulur. 

1580 yılında ibadete açılan deniz kıyısındaki Şemsi Paşa Camii, bugünde Şemsi Paşa semtinde, Şemsi Paşa caddesi üzerinde durmaktadır. Sinan’ın en küçük külliyesi olarak bilinen caminin bir diğer adı da Kuşkonmaz’dır.

Beşiktaş, Taksim, Bakırköy ve Üsküdar…

Kentin merkezleri, kentin fast food cennetleri… 

Bize özgü bir fast food olan simidin, satış noktalarından birinin de onun mucidi olan vezir adına yaptırılan “Şemsi Paşa” ya da nam-ı diğer “Kuşkonmaz Camii’nin” önü olduğunu aklınızda bulundurun.

Paşanın ruhu şad olsun!   

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

İsmail Kul
Yazan: İsmail Kul   26.08.2014 23:34:05 - 23:34:05Gece gece iyi geldi...
Fitgurme
Yazan: Fitgurme   3.09.2014 23:20:32 - 23:20:31Simiti hiç sarayla birlikte düşünmemiştim! Bu hayatta en sevdiğim 2-3 şeyden biridir, ıssız adaya benimle gider, candır simit!

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?