Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

28 Eylül 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Taksim'de yerçekimine karşı Uçurtma Bayramı

Hezârfen bir çift kanat sarınıp salıvermiş ya kendini Galata Kulesi'nden denize doğru, İstanbul halkınınki de o hesap. İstanbulluların yer çekimiyle mücadelesi iki yüz yıl sürdükten sonra bayram yerine çevirmiş Taksim'i. Anlayacağınız 19. yüzyılın ikinci yarısında ve rüzgârlı günlerde Taksim çevresinin semaları uçurtmalarla örülen bir gökkuşağını andırırmış.

Taksim'de yerçekimine karşı Uçurtma Bayramı

Hem de öyle yalnız çocuklar olsa iyi. Koca koca adamlar, bıyıkları, sakalları, göbekleriyle, kiminde fes kiminde sarık salıverirlermiş uçurtmanın ipini yukarı doğru. Al al olmuş yanakların üzerinde ateş saçan gözlerde ortak bir soru: “Acaba benimki daha çok yükselip diğerininkini aşağı indirebilecek mi?” Milli spor mu desek bayram mı tartışılır ama yediden yetmişe, cümbür cemaat yapılan bir halk eğlencesiymiş uçurtma uçurmak.

Taksim, İstiklal, Pera, Galatasaray, Tünel, Galata... Kim rüzgarı ardına alırsa başlarmış uçurtmanın ipini sala sala tüm hızıyla koşmaya. Zaman içinde bu güzel gelenek yüksek binaların bölgeyi kuşatmasından mıdır nedendir bilinmez unutulmaya terk edilmiş. 

Bugün de hâlâ içinizdeki çocuk yaşıyorsa, uçurtma yapmayı biliyorsanız, ipiniz yeterince uzunsa ve şansınız da yaver gider de rüzgârlı bir güne denk gelirseniz bu bölgede uçurtma uçurmanın keyfine varabilirsiniz. Artık 1850'lerdeki kadar rakibinizin olmayacak olması da cabası!

Kaynak: Avrupa Saraylarından Yıldız'a İstanbul'da hoş bir sada / Anna Grosser Rilke / Kültür Yayınları

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?