Anasayfa > Şehir Hatları > Zanaat

Zanaat

5 Eylül 2014  |  1 yorum  |  Adalet Çavdar

Tatavla’nın kalbi bir muhallebici!

Tatavla’da büyüyen herkesin romantik bağlarının olduğu, yoksa da olanları kıskandığı Göreme Muhallebicisi’ni “mahallenin kalbi” diye tarif etmekte hiçbir mahsur yok.

  • Tatavla’nın kalbi bir muhallebici!
  • Tatavla’nın kalbi bir muhallebici!
  • Tatavla’nın kalbi bir muhallebici!

Krem rengi duvarlarında Göreme fotoğrafları, formika masaları ve eski küçük bir TV’de genelde haberler, arada futbol maçları… En güzeli hafta içi gündüz vakti gittiğinizde siyah-beyaz bir Türk filmine denk gelme ihtimali… Bir geleni bir daha kolay kolay unutmayan, müşteri değil misafir ağırlayan çalışanları, büyüklerinin el emeği göz nuruyla büyüttüğü dükkânın kazancıyla büyüyen çocukların vefası…  

1965 yılında Beyoğlu, Tatavla, Nişantaşı’nda seyyar sütçülük yapan Nevşehirli İzzet Yalçın tarafından kurulmuş Göreme Muhallebicisi. Yalçın vefat edince, muhallebi tepsisi de torunlara devrolunmuş. Sabah 06.00’dan gece 01.00’a kadar hizmet veren muhallebicinin menüsü sade, lezzetli ve istikrarlı. “Ne yaparsak en iyisini yapmak isteriz ve bunun için çaba sarf ederiz” diyen işletmeciler menü konusunda kılı kırk yarıyorlar. Klasik kahvaltı tabağı ve enfes menemen, kuru fasulye, tavuklu pilav ve depresyona iyi gelen tavuk suyuna çorba başlıca lezzetler. Manda yoğurdu ve kaymağı hastalıkta ve sağlıkta ihmal edilmemeli. Fiyatları piyasaya göre bir iki lira yüksek gibi duruyor. Ama bütün ürünlerin doğal ve taze olması nedeniyle bunu hak ettikleri belli… 

Dedelerinden miras işletmeyi sadece Tatavla’ya değil tüm İstanbul’a tanıtan İlhan ve İsmail Yalçın kardeşler iki yıl kadar önce Nişantaşı’nda da bir şube daha açtı. İşletmecileri Kurtuluş’taki dükkânın küçük, salaş bir esnaf lokantası olarak her daim naifliğini koruyacağına söz verdikleri için gözümüz üzerlerinde. Göreme Muhallebicisi’nin klasik menüsüne, çalışan ahalinin öğle yemeği ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak eklediği yemekleriyle Nişantaşı şubesi daha çok bir restoran-cafe tarzına sahip. Bomonti’de hem imalathane hem de küçük bir lokanta olacak yeni şubenin de haberi de çoktan yayılmış durumda mahalleye.

İstanbul’un lezzet durakları listelerinde boy gösteren Göreme Muhallebicisi toplu sipariş alıyor, evlere paket servis hizmeti veriyor ve Yemek Sepeti’yle de dileyenlere ulaşıyor. 

Muhallebi, kazandibi, keşkül, aşure, incir tatlısı, ekmek kadayıfı, sütlaç, ramazan ayı boyunca güllaç Göreme Muhallebicisi’nin klasikleri arasında. Bir ağabey-kardeşin işletmeci, bir ağabey-kardeşin ise usta olduğu dükkânda, ustalık da adeta miras yoluyla bir sonrakine kalıyor. Yıllardır hiçbir tadı değiştirmeden misafirlerine sunan dükkânın ustasına bu lezzetlerinin sırrını sorduğumuzda son derece mütevazı ve mantıklı cevaplar alıyoruz: “Her şey doğal, olması gerektiği gibi katkı maddesi kullanılmadan üretiliyor. Temizliğe maksimum özen gösteriliyor ve tariflere sadakate önem veriliyor. Yalnız tariflere değil, yaptığın işe, ekmeğini yediğin kapıya ve elinden yemek yiyen insanlara sadakat.”

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Kazım Oğuz
Yazan: Kazım Oğuz   6.09.2014 09:10:51 - 09:10:51güzel mekandır, zaten böyle bir kaç yer kaldı...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?