Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

6 Mayıs 2016  |  0 yorum  |  Sahi

Taze lokumun lezzet sırlarını yaparken öğrenin!

Uzun yıllardır unutulmuş olan taze lokum geleneğimiz Sahi ile yeniden hayat buldu. Sahi'de kaymak, çeşit çeşit taze ve kuru meyveler ve kuruyemişlerle yüzlerce farklı lezzette enfes taze lokumlar yapılıyor. Üstelik dilerseniz lokum atölyesinde kendi lokumunuzu kendiniz de yapabilirsiniz.

Taze lokumun lezzet sırlarını yaparken öğrenin!

Sahi Karaköy mağazasından içeri girdiğinizde hemen sağınızda açık lokum tezgahı yer alır. Tezgahın arkasında kır saçları ve güler yüzüyle yılların lokum ustası Münür Usta'yı görürsünüz. Münür Usta lokumlarıyla ilgilendiğinizi fark ederse, siz daha sormadan tezgahın üstündeki günün taze lokumlarından size ikram edecektir.

Sonra tezgahtan dilediğiniz malzemeleri seçerek ona en sevdiğiniz taze lokumu yaptırabilir, dilerseniz oracıkta yer, dilerseniz ince ahşaptan nostaljik ölbe kutusuna paketletebilirsiniz.

Ancak daha fazlasını yapmanız da mümkün. Sahi'de belli zamanlarda gerçekleştirilen lokum atölye çalışmalarına katılarak kendi lokumunuzu yapabilir, kendi lezzetinizi yaratıp doyasıya yiyebilir ya da paketleyip sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Sahi lokum atölyesi Münür Usta'yla lokumun tarihine yapacağınız kısa bir yolculukla başlar. Sonra lokumun dış kaplamasını seçersiniz: Pudra şekeri ya da Hindistan cevizi. Ardından sıra iç malzeme seçimine gelir. Neler neler yok ki! Kaymak, Antep fıstığı, kuru incir ilk akla gelenler. Ama seçenekler taze nar tanelerinden portakal kabuklarına, can eriğinden Çeşme sakızına kadar aklınıza gelebilecek tüm lezzetleri içine alarak uzanıyor.

Lokumunuzun içine karar verdikten sonra yapacağınız onları lokum hamurunun içine doldurarak sarmak ve lokumu özel makasıyla uygun kalınlıkta parçalara bölmek. Ardından ölbe kutusuna boşluk kalmayacak şekilde yerleştiriyorsunuz ve deneyim tamamlanıyor. Adeta sonunda eksiksiz bir huzur ve tatmine ulaştıran bir meditasyon gibi. Kendi yaptığınız lokumu yerken yanında bir fincan taze Türk kahvesi yudumlamak mı. İşte o da bu deneyimin Nirvana'sı.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?