Anasayfa > Şehir Hatları > Zanaat

Zanaat

28 Eylül 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Tek kişilik yaprak sanatı

Dünyada yalnız bir kişi yapıyor bu sanatı, başka bilen de, yapan da yok.

Tek kişilik yaprak sanatı

42 yıldır Kapalıçarşı’da İç Bedesten’de onun deyimiyle esnaflık yapan aslında sanat icra eden Nick Medenyan’ın hikâyesi bu. 

Oğlu doğduğunda bir arkadaşı saksı çiçeği getirmiş kendisine. O da yapraklardan bir tanesini koparıp anı olsun diye kitap arasına yerleştirmiş. 20 yıl sonra o yaprak, kitaptan önüne düşünce kaligrafi ustası olan Medenyan, “Bu yaprağın üzerine işleme yapabilir miyim?” sorusuyla yeni bir sanat biçimi çıkarmış ortaya. 

20 yıldır kuru yaprakların üzerine işlemeler yapıyor. Yapraklara hoşgörü, sevgi ve barış mesajları işliyor.  O yüzden bu yaprakların üzerinde Mevlana da görebilirsiniz, Yunus Emre de... 

İlk yaprağını Amerikalı bir çifte satmış... O gün Amerikalı kadının yüzündeki beğeni ifadesi onun motivasyon kaynağı olmuş ve devam etmiş işlemeye... Zamanla öğrenmiş ki her yaprak dayanıklı değil, her boyayla kalıcı olmuyor... Difenbahya ve Kaladyum çiçeklerinin yapraklarını kullanmaya başlamış. 

İşlediği yapraklar dışında dükkânı da orijinalliğini yitirmemiş. İç Bedesten’de bulunan dükkân Bizans döneminde kullanılan bir at ahırı...

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?