Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

7 Temmuz 2014  |  1 yorum  |  Zeynep Tokmak

Tel sarar kızım tel sarar!

Bazı şeylerin çıkışını merak etmekten uyuyamadığım oluyor.

Tel sarar kızım tel sarar!

Mesela biberin içini çıkarıp, etle karışık pirinç harcını içine koyup pişirmeyi nereden akıl ettin? Özellikle tatlılarda durum daha ilginç bence! Hadi bir şekilde buğdayı ezip un elde ettin, suyla bir araya geldiğinde baktın böyle yoğun kıvamlı bir hamur oldu ki adı hamur değildir tabii o zamanlar. Tatsız geldi içine tuz koydun o da tamam. Sonrasında nasıl bir ihtiyaç belirdi ki şekerli malzemeler ekleyip tatlı yapmayı buldun? Tüm bunlarla yetinmedin, o hamuru çok ince eleklerden geçirip tel tel haline getirip kuruttun, kadayıfı buldun! Eee pes!

Selçuklu dönemine kadar uzanan bir tarihi var kadayıfın ve yıl olmuş 2014 ben büyük taraftarıyım, evladiyelik buluş yemin ederim. Hatta Selçuklu ve Anadolu beylikleri zamanından kalma tarihi aşhane (mutfak kayıtları) belgelerinde adı bile geçiyormuş. Özellikle sultanlar tarafından isteniyormuş. Arapçadan gelen “kadife” kelimesinden türüyor bir de, ismi bile güzel haylazın... Peki be adam, hadi böyle bir hamur buldun diyelim, bu hamurun üstü çıtır içi yumuşak olmasına, içinde fıstık veya ceviz bulunmasına, fırından çıkar çıkmaz “cosss” diye şerbetle buluşmasına nasıl karar verdin? Nasıl bir öngörü yeteneğidir bu? Tel kadayıfın içine fıstığı doldurup bir de burma yapmıyorlar mı, ben bir fena oluyorum!

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Gamze Solmaz
Yazan: Gamze Solmaz   15.8.2014 14:02:56 - 14:02:56Kadayıf'ın hikayesini bilmiyordum, öğrenmiş oldum. Bu kadar eskilere dayanması ne hoş..

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?