Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

4 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Tokmak

Turist misiniz?

Yabancı bir ülkedesiniz, istediğiniz kadar uğraşın onlardan gibi görünmeye kabak gibi belli oluyor turist olduğunuz.

Turist misiniz?

Taksicinin yüzündeki gülümseme çoğunlukla insan sevgisinden değil, kim bilir hangi kredi kartının borcunu kapatacaksınız!

Magnet, kartpostal, şehrin ismi yazan küllük: bunları topladığınız anda tepenizde “turist turist turist” diye levha yanmaya başlıyor, net. “Ay annemlere de şuradan üzerinde Ayasofya olan havlu alayım” diyen birini gördünüz mü ya da “Eskişehir’de yaşayan kuzenime Boğaz manzaralı kartpostal atayım” diyen birini! Bizde nasıl olmuyorsa onlarda da olmuyor.

Havadaki azotun bile fotoğrafını çekmek: Hepimiz elimizde telefonlar bir yerlerin bir şeylerin, en çok kendimizin fotoğrafını çekip yüklüyoruz sosyal medyaya. Ama başta Japonlar olmak üzere turist dediğimiz canlı türü yapabilse gittiği memleketin suyundaki hidrojenle oksijeni bile ayrıştırıp çekmek ister! Senin yolda ayakkabına girince küfrettiğin çakıl taşına o, Kaşıkçı Elması muamelesi yapar. Ne gigabyte varmış sizde dolduramadınız!

Abuk subuk telaffuzla ille o dili biliyormuş gibi konuşmak: Bu kulaklar “Takçim meaydanina nasil çaıkarım büladır” cümlesini duydu! Bilader? Brother? Vat ken ay du samtayms?

Maraş dondurması satıcısının şovunu 15 saniyeden fazla izlemek: Ben kendi adıma söyleyeyim çok sinir oluyorum. Bu kadar gereksiz bir şov olamaz! Hava sıcak, kan beynime çıkmış, su kesmiyor, dondurma yiyerek iç organlarımın ısısını biraz düşürmek istiyorum. Yorma beni değil mi , ama yok aman ne eğleniyor turistler bunla. Aaa dondurma vardı elimde aaa nasıl da çekti hahahahhah!

Oryantal kıyafeti satın almak: Allah aşkına ne yapacaksın? Bu işe Orlando’da mı başlayacaksın? Pullu bir etek, taşlı bir sutyen, iki tane de zil aldın parmaklarına taktın. Biz de seni Nesrin Topkapı sandık! Önce bir pilatese başla da şu odunsu yapı azıcık esnesin, bütün o pulların içinde tetriste yukardan inen kare gibi bütün hareket ediyorsun! 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?