Anasayfa > Şehir Hatları > Gastronomi

Gastronomi

18 Mayıs 2015  |  1 yorum  |  Sahi

Türk Mutfağının Baharat Sırları

Mutfak bir sanattır. Ve bu sanatın başlıca malzemesi de baharat.

Türk Mutfağının Baharat Sırları

Farklı baharatları öne çıkarıp, farklı oranlarda kullanarak her mutfak kendi özgün damak zevkini yaratır ve yaşatır. Bazı ülke mutfaklarının hazır karışımları vardır. Hint körileri, Provans otları, İtalyan sosları gibi... Türk mutfağı ise aşçılarının ketumluğundan mıdır bilinmez, bu tür özel formüllerini genellikle kendine saklar.

Daha doğrusu, bugüne kadar saklardı. Sahi'nin mutfak şefi Hakan Yeşildere ile şeflerin hocası Erkan Kıyıcıoğlu'nun birlikte hazırladıkları 6 eşsiz Spice Bazaar baharat karışımına kadar...

Spice Bazaar serisine adını veren Mısır Çarşısı dünyanın en eski kapalı çarşılarından. 

Tarihi Baharat Yolu'nun Batı'ya açılan kapısı olan İstanbul'da, 450 yıldır dimdik ayakta.

Dünyanın dört bir yanından gelen envaiçeşit baharatıyla Türk mutfağının lezzet zenginliğine tartışılmaz bir katkısı var. 

Bu lezzet zenginliği şimdi Sahi tarafından Spice Bazaar etiketiyle, farklı menülere özel hazırlanmış yerli yabancı, usta acemi herkesin rahatça ve zevkle kullanabileceği baharat karışımlarında. Osmanlı mutfağının pilav ve yahnilerinden şahane kebap ve ızgaralara... Türk usulü enfes köftelerden balık yemeklerine ve dip soslara... Mis kokulu salatalardan nefis sebze yemeklerine ve çorbalara... 

6 farklı baharat karışımı sunan sette 12 enfes yemek tarifi içeren bir de kitapçık bulunuyor. Sofranızda çeşni olarak bulundurmanın yanı sıra, yemek pişirir ya da terbiye ederken de kullanabileceğiniz, dip soslara katabileceğiniz Spice Bazaar baharat setine bir göz atmanızda yarar var.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Mehmet Salim
Yazan: Mehmet Salim   23.5.2015 14:39:31 - 14:39:30Yemek yapmayı sevenlerdenim. Yeni keşifler yapmak benim için çok heyecanlı. Önümüzdeki ay İstanbul'a geldiğimde bizzat gelip, alışveriş yapmak istiyorum.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?