Anasayfa > Şehir Hatları > Gastronomi

Gastronomi

9 Ağustos 2014  |  5 yorum  |  Zuhal Aytolun

Türkiye'nin yükselen yıldızı gastronomi

Bir yemek merakıdır gidiyor. Yemek programları çok izlenenler arasında, yarışmalar yapılıyor, okullarda bölümleri açılıyor, yazılan kitaplar, basılan dergiler arttı, kurslar ve atölye çalışmalarına ilgi büyük. Gastronomi, oldukça popüler bir alan haline geldi. Ama belli ki geleceği çok daha büyük olacak.

Türkiye'nin yükselen yıldızı gastronomi

Gastronomi tam bir sanat. Zaten okullarda da sanat dalı olarak değerlendiriliyor. Doğru yiyeceği seçme, onu hazırlama ve sunma, yemek yeme sürecinin keyifli olmasını sağlamak olarak tanımlamak mümkün. Tüm dünyada yükselen bir değer olan gastronominin yanında Türkiye'deki popülerliği yetersiz demek yanlış olmaz. 

Mutfak kültürü böylesi zengin bir ülkenin bunu dünyaya tanıtamamış olması, dünyaca ünlü şeflerinin olmaması, adı sanı dünyada anılabilecek yemeklerinin, tatlılarının konuşulmuyor olması tanıtımdaki büyük eksikliğin bir göstergesi. 

Oysa büyük bir kaynak bizim için bu. Hazır da ilgi bu kadar artmışken, tanıtıma ağırlık vermenin önemi büyük. Dünyaca ünlü bir yemek dergisine ilan veren Türkiye, ilan görselinde Boğaz Köprüsü ve Ortaköy camisini kullanmak yerine, şöyle güzel bir tatlı fotoğrafı koysa, mutfağını tanıtacak iki vurucu cümle yazsa çok daha dikkat çekici olmaz mıydı?

Osmanlı ve Selçuklu mutfağından Anadolu'ya, Akdeniz mutfağından farklı tatlara öyle çok lezzeti var ki Türkiye'nin! Düşünün ki bir künefe ya da baklava! Keşkül ya da şambali! Öyle özel tatları, öyle özel lezzetleri var ki bu toprakların. Her birinin hikayesi ve yörelere ait özellikleri... 

O yüzden Türkiye mutfağının gelişiminin gastronomi eğitimine bağlı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Ha bir de bu eğitime, tanıtım konusunda ciddi bir strateji eklersek; işte o zaman bu tatların, bu toprakların mutfağının konuşulmasının sırası gelir. 

Elbette bu süreçte herkese bir rol düşüyor. “Aa, gerçekten doğru. Mutlaka böyle yapılmalı” deyip çekilip, fikri derhal unutmaktansa, ilgisi ve bilgisi olanlar “Ben ne yapabilirim?” diyerek sorgulamaya ve araştırmaya başlarsa, gastronominin Türkiye'deki yükselişini hep birlikte adım adım izleyebiliriz. Kaynak var, bilgi birikimi mevcut, yetenekli ve tecrübeli isimler sayabiliriz bu alanda. Evet, şimdi neyi bekliyoruz? Sırası gelmedi mi?

Bu yazı hakkında toplam 5 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Halil Aytolun
Yazan: Halil Aytolun   9.8.2014 22:56:06 - 22:56:06çok önemli bir noktaya dikkat çekmişsiniz, doğru tespit. herkesin bu konuda kafa yorması gerekli. Klişelerden kurtulmamız gerekli. sevgiler...
Melis Karalcı
Yazan: Melis Karalcı   15.8.2014 13:28:59 - 13:28:59Ne kadar güzel demişsiniz, Mutfak kültürü böylesi zengin bir ülkenin bunu dünyaya tanıtamamış olması, dünyaca ünlü şeflerinin olmaması, adı sanı dünyada anılabilecek yemeklerinin, tatlılarının konuşulmuyor olması tanıtımdaki büyük eksikliğin bir göstergesi. Bizim mutfağımızın popüleritesi artmaya başladı ama daha çok yeni, yabancılar hep merak ediyorlar, zeytinyağlı kültürünü, sıcak ev yemeklerimizi, hamur işlerimizi.. Osmanlı'ya dayanan bu kadar çeşitli bir mutfağımız varken kıymet bilmiyoruz.
halil ibrahim can
Yazan: halil ibrahim can   15.8.2014 13:36:17 - 13:36:16doğru. eleştiride bol keseyizdir, eylemde kimse olmaz. elini taşın altına koymalı insan. yoksa böylesi zengin bir kültürü tanıtmamız mümkün değil
Sergen Satıcı
Yazan: Sergen Satıcı   21.8.2014 21:12:50 - 21:12:49Gsatronomik hareket engellenemez! ;)
Ali Aşık Fırat
Yazan: Ali Aşık Fırat   22.8.2014 09:34:43 - 09:34:43Eskiden televizyon programınızı izliyordum:) Şimdi de gazeteden sonra burada görmek güzel... sevgiler!

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?