Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

8 Temmuz 2014  |  4 yorum  |  Ali Deniz Uslu

Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...

Hafta boyunca iş stresinin yarattığı yorgunluktan uzaklaşmak, hayattan doğal kareler yakalamak istiyorsanız, İstanbul'da fotoğraf çekmek için en zengin materyalin olduğu bölgelerden biri... Balat size istediğinizden fazlasını verir.

  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...
  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...
  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...
  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...
  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...
  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...
  • Uygar Taylan'dan Balat'ın en iyi fotoğraf noktaları...

Bu özel semtin en belirgin özelliği tarihi dokusunu korumasının yanı sıra, metropolleşen şehrin bir köşesinde mahalle kültürünü hala yaşatabilmesi. Yıllarca çeşitli etnik kökende insana ev sahipliği yapmış mahallede, fotoğraf makinenizle birlikte tarihte yolculuk yapıyor gibi hissedebilirsiniz. İşte fotoğrafçı Uygar Taylan'dan birkaç öneri...

1-Ayvansaray yönünden başlayıp, eski Galata köprüsünün olduğu bölgedeki ara sokaklardan geçip Mahkeme Altı Caddesi'nden yürüyüşe başlayabilirsiniz.

2-Özellikle fotoğraf turuna haftasonu çıktıysanız Ayvansarayı, Balat'a bağlayan Mahkeme Altı Caddesi'nde ilerlerken pazar yerinde renkli kareler yakalamak mümkün.

3-Fazla güneş almayan dar sokaklarda ışık problemi pek yaşanmasa da yanınızda parasoley bulundurmakta fayda var.

4-Sokaklarda fotoğraf çekmek için güneşin en tepede olduğu öğlen saatleri yerine, sabahın erken saatleri ya da öğleden sonrayı tercih ederseniz ışık açısından daha olumlu sonuçlar elde edersiniz.

5-Balat fotoğraf tutkunları için büyük bir hazine. Objektifiniz her an hazır olmalı! İlk solukta karşınıza çıkacaklar sizi şaşırtamsın. Önce gözünüzle izleyin, sonra objektifinizi doğrultun. Hadi başlayalım... Sokakta oynayan çocuklar, pazardaki satıcılar, yaşanmışlık dolu tarihi binalar, çeşit çeşit sokak kedileri, camdan cama gerilmiş çamaşırlar, Arnavut kaldırımlı dik yokuşlar, yokuş yukarı çıktıkça sokakların arasından parıldayan İstanbul manzarası, camiler, kiliseler, sinagoglar ve tabi ki Fener Rum Lisesi...

6-Fener Rum Lisesi görkemli mimarisi ile Sancaktar Yokuşu'nun tepesinde adeta Balat'ın kalesi gibi. Balat'da fotoğraf çekerken gökdelenler ve estetik dışı alışveriş merkezleri tarafından yok edilmeye maruz bırakılmış gerçek İstanbul'un tadını çok daha iyi hissediyorsunuz. Bu arada Fener Rum Lisesi gibi görkemli yapılar ve manzara fotoğrafları için özellikle geniş açı kullanmak gerekli. Ama Balat sakinlerini rahatsız etmemek ve hayattan doğal kareler yakalayabilmek için yanınızda Tele zoom objektif bulundurmayı ihmal etmeyin.

7-Tarihi Yarım Ada'nın bu “her köşesi ayrı fotoğraf karesi” semtinde, mahalle sakinlerinin arasına karışıp, misafirperver esnafın ikram ettiği çaydan bir yudum alırken hafıza kartınızın dolduğunu fark ediyorsunuz. Siz siz olun yedek hafıza kartı almadan yola çıkmayın. Rastgele...

Bu yazı hakkında toplam 4 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Sema Başekim
Yazan: Sema Başekim   14.07.2014 19:04:20 - 19:04:19Çok güzel çok faydalı olmuş ellerinize sağlık
halil aytolun
Yazan: halil aytolun   9.08.2014 23:02:24 - 23:02:24bu arkadaşın fotoğrafları çok iyi, hareketi çok iyi yakalıyor
safiye ayar
Yazan: safiye ayar   15.08.2014 13:52:53 - 13:52:52çok iyi bir rehber. balat'a gitmeden mutlaka okunmalı
Gamze Solmaz
Yazan: Gamze Solmaz   15.08.2014 13:58:35 - 13:58:34Balat'a gereken değer verilmiyor, aslında o kadar değerli bir yer ki..

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?