Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

5 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Yazdım deftere.

Kil tabletlerden papirüse oradan da kâğıda uzun bir yolculuğu var defterlerin.

Yazdım deftere.

“Önemli olan işlevi” der geçerdik ama öyle olmuyor işte. Defter dedin mi aynı zamanda da aksesuarı kafanın bir köşesine yazacaksın. Çantanla kaleminle uyumlu olacak, koltuğumun altında taşıyayım dersen elbisene yakışacak! Kapağındaki deseni, rengi, modeli önemli... Cep boyutu var, ansiklopedi sığanı var. Hem biçimi işlevi kadar önemli olmasa neden günümüzün gözde hediyelik eşyaları arasına girsin?

Papirüs teknik olarak kâğıttan sayılmaz. Bildiğimiz anlamda kâğıtsa tahmin edeceğiniz üzere Çin'de icad edilmiş. Barut gibi yani! Oradan Japonya, Orta Asya, Orta Doğu derken, Türkiye'den ver elini Avrupa! Yani İstanbul'da boşuna Kâğıthane diye bir semt yok!

    Eskiden elimizde bir tek kara kaplısı varken artık parşömen kapaklısı, karton kapaklısı, spirallisi, karelisi, insanın başını döndürecek kadar çeşitlisini kırtasiyelerde, mağazalarda bulmak mümkün. Sevgilinizin, arkadaşınızın doğum günü mü var? Ya da kendinizi mutlu etmek mi istiyorsunuz? Güzel bir defter alın, herkes oradan kendine boş, temiz bir sayfa açsın!

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?