Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

23 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Sahi

Yeni Yıla “Kart Atarak” Mutlu Girmenin Yolları..

Bir zamanlar yeni yıla yaklaştığımızda her yerde kartpostal tezgâhları kurulurdu. O yıllar -sanki yüzyıllar geçmiş gibi üzerinden- insanlar birbirine tebrik kartları atar, mektup yazar, telgraf çekerdi. Cep telefonu ve internet yoktu.

Yeni Yıla “Kart Atarak” Mutlu Girmenin Yolları..

Şimdi kulağa garip geliyor, biliyorum ama postacının yolunu gözlemek bambaşka bir duyguydu. Peki neydi bu küçük kartların değeri? Neden herkes birbirine kart yollardı? Sanırım, bunun cevabı biraz da hayatın içinde saklıydı. İletişim bugün biçim değiştirdi ve daha kolaylaştı, evet. Bu kolaylık iletişimin kalitesini güçlendirdi mi? Sanmıyorum. O küçük tebrik kartları el yazısıyla doldurulur, sevgiyle zarflanır, zarfa şirin pullar yapıştırılırdı. Dilerseniz kartı çıplak olarak da yollayabilirdiniz, ki hâlâ öyle. Mektup yazmanın nostalji sayıldığı, “Mail atmak varken mektup mu yazayım canım, hatta ne maili whatsapp'tan yazarım” düşüncesinin ağır bastığı bir çağda, aslında biraz da inadına mektup yazmalı, renk renk kartpostallar almalı, akrabalara ve dostlara tatlı bir sürpriz yapmalı diye düşünüyorum. Kart yollamak 90'ların sonunda popülerliğini yitirdi, fakat bugün eminim ki bu geleneği yaşatan birçok insan vardır. Siz de sevdiğiniz birine sürpriz yapabilirsiniz. Bu konuda birkaç önerim olacak:

*Kendinize güzel bir kartpostal seçin. Hem şimdi kartpostallar üç boyutlu!  Film gibi izliyorsunuz, gözlerinizi onların üzerinden alamıyorsunuz. İşte burada, yani Sahi'de de üç boyutlu Sultanahmet Camii, Boğaz Köprüsü, Ayasofya ve Galata Köprüsü var. İstanbul'dan sevgilerle nice yıllara!

*Yanınızda güzel bir kalem olsun. Dolma kalemler her zaman tercihimdir! 

*Kartı yollayacağınız kişinin açık adresi ve varsa posta kodu elinizde olsun.

*Dilerseniz kartınızı doldurduktan sonra bir beyaz zarf da alarak kartınızı zarfla yollayabilirsiniz. Unutmayın, kartpostallar açık olarak da yollanabilir.

*Kartpostal seçerken UNICEF ve WWF gibi uluslararası yardım kuruluşlarının ürettiği birbirinden güzel seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.   

*Kartınızı el yazısıyla doldurduktan sonra posta görevlisinden “posta pulu” yapıştırmasını rica edebilirsiniz. 

İşte bu kadar basit. Hem kalıcı bir hediye gönderdiniz ona hem de şaşırtıcı bir sürpriz yaptınız. Ne güzel. Ne demişler, “Söz uçar, yazı kalır...” Mektup gibi, her kartpostal da özenle saklanır. Kartpostallar saklanmalarının yanında bir özelliğe daha da sahiptir. Bir kitaplığın camında, bir buzdolabı üzerinde onlara kolaylıkla rastlayabilirsiniz. Ön yüzlerindeki tablolar, fotoğraflar, renkli çizimlerle aynı zamanda çok hoş bir seyirliktir her biri. Bir zamanlar kartpostal koleksiyonu da yapmış biri olarak yazıyorum bunları, hoş, yıllardır yeni bir şey eklemedim koleksiyonuma ve şimdi kim bilir neredeler bilmiyorum ama olsun, onları biriktirmek, onlara dokunmak güzel bir histi. Çocukken bir şeylerin koleksiyonunu yapmak, evet bu da bir başka yazının konusu olsun. 2015 herkese sağlık, mutluluk, şans ve bol “tebrik kartı” getirsin. Yeni yılınız kutlu olsun!

Kadir Aydemir

www.kadiraydemir.com @yitikulke

Bu yazıyı okuyanlar bunları aldı...

İstanbul Haritalı Ahşap Kartpostal İstanbul Haritalı Ahşap Kartpostal 25,00 TL

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?