Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

18 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Sahi

Yumurtadan çıkan çiçek bahçesi...

Sarayları, konakları, köşkleri ve onların göz alabildiğine geniş bahçeleriyle yüzyıllar boyunca bir çiçekler şehri olmuş İstanbul. O günlerden bugüne ne kaldı derseniz daha dikkatli bakmanızı öneririz.

Yumurtadan çıkan çiçek bahçesi...

Sultanahmet'te bir çay bahçesinin girişini sarmış yasemin, Beşiktaş'ta bir kaldırımın kenarına dayanmış ıhlamur ağacı, Erenköy'de iki apartmanı ayıran duvarın dibine sığınmış damask gülü hep gizli birer devamıdır o bahçelerin.

Kendilerini gürültülü patırtılı bir yaşamdan yavaş yavaş kenara çeken o güzelim çiçekleri çok özlediğimizden olacak, baş döndürücü kokularını içinde saklayacak yumurtalar ürettirdik. Dünyada neredeyse sadece Eskişehir'de çıkan lületaşından beyaz mı beyaz, zarif mi zarif yumurtalar... Bir de o güzel kokulu çiçeklerin küçük şişelere sığdırılmış esansları... 

Tüm yapmanız gereken yumurtanın üzerine birkaç damla esans damlatıp içine çekmesini beklemek ve yumurtayı odanıza, dolabınıza ya da güzel kokusuyla doldurmasını istediğiniz herhangi bir yere asmak. Ondan sonra kapayın gözünüzü ve hoş bir çiçek kokusu eşliğinde başlasın şarkı: “Sazlar çalınır Çamlıca'nın bahçelerinde, bülbül sesi var şarkıların nağmelerinde...”

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?