Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

19 Eylül 2014  |  7 yorum  |  Zuhal Aytolun

Yürüye yürüye İstanbul!

Bir günde yedi tepeyi gezmek zor elbette.

Yürüye yürüye İstanbul!

Ama imkansız değil. Bu şehir imkansızı sevmez. Tutkuyu sever. Şehri yürüyerek keşfetmenin tadı da ayrıdır. Ayrıca sağlıklı da! Araştırmalar gösteriyor ki her gün 30 ile 60 dakika arasında yürümek; vücudunuz, zihniniz ve ruhunuz için pek yararlı. Sizi kilometrelerce yürütecek değiliz ama İstanbul'da yürüyüş yapılacak yerleri hatırlatmak isteriz, hatta ısrarlıyız. 

    * Yürüyüş deyince ilk akla gelen yerlerden biri Moda sahili. Denizi görerek yürümek isteyenlerdenseniz burası tam size göre.

    * Caddebostan sahilyolunu da tercih edebilirsiniz. Bisikletlilere aman dikkat. 

    * Anadolu Hisarı Kanlıca Boğaz hattını tercih ederseniz, deniz manzarasının az olduğu bir parkur sizi bekliyor demektir. Denizi ara ara görüyor olsanız da burası da ruhuyla size başka türlü bir enerji verecektir.

    * Yeşilköy sahili de bir yanınızda tertemiz denizi, bir yanınızda yeşillik ve yalılarla birlikte yürüyüşünüze eşlik edecektir.

    * Bebek Rumelihisar hattını da mutlaka listenize alın. Çünkü boğaz havasını alabileceğiniz, denizi seyredebileceğiniz; hatta yürüyüşünüz sonunda kahvaltı edebileceğiniz çok iyi bir seçenek olarak karşınızda. Emirgan hattına yapılan sahil düzenleme çalışması nedeniyle şu aralar pek düşünmeyin.

    * Balat Fener yolunu sakın unutmayın. Yürüyüş severler için müthiş bir tercih olabilir. 

    Ama derseniz ki, “derdim gücüm yeşillik görmek, şehrin kalabalığından kaçıp ağaçların arasında gezmek istiyorum”, o zaman da şehrin yeşil noktalarını size aktarmamız gerek. 

    *Fenerbahçe Parkı, hem yeşil hem de maviyi tercih edenler için, iki yüzünü de paylaşıyor misafirleriyle. Parkın içinde turlamak çok keyifli olacaktır. 

    *Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin dev bahçesi, çam ağaçlarının altında yüksek oksijeniyle güzel bir yürüyüş parkuru sizin için. Sabah işe gitmeden, akşam işten geldikten sonra ve özellikle haftasonları bu bol oksijenli alanda yürüyenlerin sayısı hiç de az değil. 

     * Ormanlık alanda yürüyüş sevenlerdenseniz Belgrad Ormanı'nı söylemezsek olmaz... Bol oksijen, bol yeşil sizi bekliyor. Zaten iklimi, yaşayan canlı türleri, farklı bitkiler ve yıllanmış ağaçlarıyla inanılmaz bir doğa harikası olarak yanı başınızda duruyor.

    * Yıldız Parkı'nı da aklınızın bir köşesine yazın mutlaka.  Bu arada Maçka Parkı'nı sakın es geçmeyin. Yürüyüş için ideal yerlerdendir. 

    Yürüye yürüye, İstanbul'un kokusunu, ruhunu, havasını içinize çekerek keşfetmenin tam zamanı...

Bu yazı hakkında toplam 7 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Hatice Uyal
Yazan: Hatice Uyal   19.9.2014 14:21:42 - 14:21:41İlk hedefim Belgrad Ormanı. Uzun zamandır istiyordum, bu sonbaharda mutlaka hayata geçireceğim. Hazır doktorum yürüyüş önermişken, bu bol oksijenli önerileri uygulayacağım
Gülten Özdere
Yazan: Gülten Özdere   19.9.2014 15:05:37 - 15:05:36yok farzoldu mesai bitince kendimi parklara atıcam valla içim açıldı betonların arasında bunalmıştım
Nilay Zeynep Kutlu
Yazan: Nilay Zeynep Kutlu   19.9.2014 21:34:48 - 21:34:47Havalar da serinledi, şimdi tam yürüme zamanı!
Cem atak
Yazan: Cem atak   20.9.2014 01:21:53 - 01:21:52Emeğinize sağlık çok verimli bilgilendirmede bulunmuşsunuz kesinlikle tafsiyenizi en kisa zamanda uygulayacağım
Ipek
Yazan: Ipek   20.9.2014 03:26:46 - 03:26:45Çok güzel bir derleme. Bir de polonez koy civarındaki yürüyüş yollarını eklesek çok mu İstanbul'un dışına çıkmış oluruz? Peki o zaman, ya Adalar?
Demet Akdemir
Yazan: Demet Akdemir   23.9.2014 08:49:16 - 08:49:15hayret ediyorum o kadar bina dikiyorlar yine baktığımızda herşeye rağmen yürüyüş yapacak alanlarımız var, 100 yıl öncesini düşünüyorum bu şehirde pier lotinin , ressamların müzisyenlerin nasıl ilham alıp şiirler yazdığını, besteler yaptığını daha iyi anlıyorum.
Aslı Küçükgil
Yazan: Aslı Küçükgil   6.3.2015 09:27:16 - 09:27:15ya mükemmel aslında bisiklete binebileceğimiz yada piknik yapabileceğimiz alanlarda olsa yinede herşeye rağmen yakınımızda yeşil alanlar olduğunu bilmek çok güzel...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?