Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

15 Şubat 2016  |  0 yorum  |  Sahi

Zafer Meydanı'nda iki dahinin buluşması.

Zafer Meydanı Ulus'taki Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne bağlayan upuzun Atatürk Bulvarı üzerindeki büyük meydanlardan biri. Bahsettiğimiz iki dahi ise meydanın ortasında yer alan anıtla ilgili. 

Zafer Meydanı'nda iki dahinin buluşması.

4 Kasım 1927'de açılan bu anıt Atatürk'ü mareşal üniforması içinde, iki eli yere dayalı duran kılıcının kabzasında, kendinden emin bir sükunetle Çankaya'ya doğru bakarken tasvir eder. Dahilerden biri kolayca tahmin edilebileceği gibi cumhuriyetimizin kurucusu, ülkemizi çağdaş uygarlığın bir üyesi yapan devrimlerin öncüsü Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Diğer dahi ise çoğu kişi için pek bilindik değil. Bu anıtın heykeltıraşı İtalyan Pietro Canonica. Oysa Türkiye'de üç büyük anıtı daha var. Biri yine Ankara'da Etnografya Müzesi'nin önündeki Atlı Atatürk Anıtı, diğeri İzmir Atatürk Anıtı ve belki de en önemlisi İstanbul'un simgelerinden Taksim Cumhuriyet Anıtı.

1869 doğumlu Pietro Canonica, başlangıçta atlı heykellerdeki erişilmez ustalığıyla dikkat çekmiş, ilk döneminde Avrupa'nın neredeyse tüm sarayları ve aristokrat aileleri için eserler üretmiş. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından şehitler anısına dikilen anıtlara ağırlık vermiş. Sanatçının dünyanın dört bir yanında eserleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. St Petersburg'da Çar 2. Aleksandr, Buenos Aires'te Arjantin Cumhurbaşkanı Malacorta, Kolombiya'da Simon Bolivar ve Bağdat'ta Kral Faysal anıt heykelleri bunlar arasında.

En büyük hayranları bile genellikle Canonica'yı sadece heykeltıraşlıktaki ustalığıyla tanır. Ressam olarak da çok başarılı olduğunu belki ancak tahmin ederler. Ancak aynı zamanda eserleri sahnelenmiş başarılı bir opera bestecisi olduğunu çoğu kimse bilmez. Hayatının son yıllarında İtalya Parlamentosu'nda senatör olduğunu da... Sanatçının Roma'da Villa Borghese Parkı içindeki ev ve stüdyo olarak kullandığı bina 1959'daki ölümünden sonra müze haline getirilmiştir. Roma'ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin, ona Gazi'nin memleketinden selam götürün.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?